Zdjęcie

Zdjęcie

Co ja tu robię?

Robienie zdjęć do szuflady ma swoje dobre i gorsze strony.
Nadmierne afiszowanie się nimi, a tym bardziej zmuszanie innych do ich oglądania to także zły pomysł.
Cóż więc pozostaje?
Zaprosić Cię miły Gościu - jeśli masz ochotę abyś zobaczył cóż tak zafascynowało zwykłego fotoamatora,
że postanowił zachować "tę" chwilę na dłużej w pamięci...

Nie aspiruję do nagrody World Press Photo, nie pieję z zachwytu nad każdym zdjęciem, ale...
Jeśli nie masz co zrobić z wolnym czasem...
Jeśli lubisz przyrodę, a krytykanctwo Ci obce...
Jeśli nie trzymasz się ortodoksyjnie kanonów fotograficznych... popatrz.
Fotografuję sobie a muzom.

niedziela, 30 września 2012

Lilia

Lilia (Lilium L.) – rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych, obejmujący około 75 gatunków.
Jeden obraz to podobno tysiąc słów... Ale się rozpisałem.

Szablak zwyczajny

Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) to pamiątka po kolejnej wyprawie na pobliską łąkę. Zdjęcie jak zdjęcie; szablak jak szablak, ale trochę ruchu na świeżym powietrzu w "pogoni za zwierzyną" zawsze dobrze robi na samopoczucie.

Podgorzałka

Podgorzałka, kaczka podgorzałka (Aythya nyroca) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący wyspowo pas od Europy Środkowej i Wschodniej po zachodnią Mongolię. Tęczówka samca biała, a samicy brązowa. Na zdjęciu samiec podgorzałki.

środa, 26 września 2012

Ćma pluszówka

Ćma pluszówka. Ten pięknie ubarwiony motyl nocny gościł już na moim blogu co wcale nie oznacza, że już więcej z nim się nie spotkamy. Przeciwnie. Jeśli nasze drogi ponownie się zejdą to kolejna fotka z pewnością będzie. Mozie uda się zrobić lepsze ujęcie.

Trzmiel

Opis jest krótki. Trzmiel przy pracy. No bo co innego można napisać?  Ma ktoś jakiś pomysł na rozwinięcie tematu?

ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) – gatunek owada z rodziny żukowatych z rzędu chrząszczy. Pospolity chrząszcz na żywopłotach przede wszystkim różanych, na skrajach lasów i w ogrodach. I to by się zgadzało. U mnie w ogródku buszują w liściach, że aż strach!

piątek, 21 września 2012

Kaczka krzyżówka

A oto rozwiązanie zagadki z podpisu pod poprzednim zdjęciem. Nie będę wyliczał wszystkich szczegółów bo widać je gołym okiem. Pani i pan kaczka krzyżówka majestatycznie odpływają, a my zajmiemy się za chwilę innym tematem.

Kaczka krzyżówka

Dobrze. Dziś mam kaczy dzień. Powiedzmy wieczór - będzie ściślej. I co my tu mamy? Kolejna kaczka jak na fotce niżej. Podpis powinien być identyczny choć różnica wydaje się być zauważalna. Dla zainteresowanych: wskaż 10 szczegółów różniących te dwa obrazki.

Kaczka krzyżówka

Kolejna kaczka krzyżówka, która zaplątała się w moim albumie. Niby nic nadzwyczajnego - kaczka jak kaczka. Ani to kaczka dziennikarska, ani kaczka dziwaczka. Po prostu zwykła kaczka. Krzyżówka zresztą.

niedziela, 16 września 2012

Bzyg

Jeszcze jeden bzyg. Nie, nie to nie ten sam. Tamten, którego fotografowałem wcześniej już dawno sobie poleciał. Ten przysiadł na kwiatku niedawno - jeśli dobrze pamiętam to chyba nawet tego lata.

Zagadka

Kolejna fotka z serii "zagadki przyrody". Kto dziś zgłasza się do odpowiedzi - co widzimy na zdjęciu?
Pomalutku, proszę się nie pchać. Każdy odpowie...

Niedźwiedziówka gąsienica

Niedźwiedziówkowate (Arctiidae) – liczna w gatunki rodzina motyli charakteryzujących się masywnym ciałem, niewielką głową i uwstecznioną ssawką. Gąsienice, w zależności od gatunku żerują na roślinach zielnych oraz drzewach i krzewach liściastych. Gąsienice Lithosinae żerują na porostach. Niektóre gatunki o ostrzegawczym jaskrawym ubarwieniu są niesmaczne lub trujące dla drapieżców.

wtorek, 11 września 2012

Wodospad

No niech mi ktoś powie co mam o tym zdjęciu napisać. Wszystko dokładnie widać jak na... zdjęciu. Dobre pomysły proszę umieszczać w komentarzach.

Wstęgówka ćma

Wstęgówka czerwonka (Catocala elocata) – owad z rzędu motyli. Skrzydła po stronie grzbietowej brunatne, od spodu cynobrowe z czarnymi przepaskami. Gąsienice tego motyla zerują na wierzbach i topolach. Wstęgówka czerwonka jest polifagiem. Kolejny okaz motyla nocnego, który upodobał sobie moją dłoń!

O zachodzie...

O zachodzie słońca można rozmawiać długo... Zachód słońca można podziwiać długo... Zachód słońca można namalować... Można go także zapisać na karcie pamięci. Wszystkie z takich zachodów mają w sobie coś...

piątek, 7 września 2012

Panorama

Kolejna moja panorama popełniona gdzieś w Polsce. Interesujące i piękne miejsce po starym, nieczynnym już kamieniołomie. Warto odwiedzić bo jest na co popatrzeć. Dla jasności podpowiem: Kielce (Ślichowice)

Zawisak borowiec

Zawisak borowiec (Sphinx pinastri syn. Hyloicus pinastri) – gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Oczywiście tak będzie dopiero w niedalekiej przyszłości. Aktualnie to jedynie gąsienica. W sierpniu i październiku gąsienice intensywnie żerują na igłach sosny…

Leszczyna

Leszczyna pospolita (Corylus avellana L.) – gatunek krzewu należącego do rodziny brzozowatych. Na moim zdjęciu leszczyna pospolita odm. 'Purpurea'. Umieściłem je tutaj bo przypomina mi ona o zbliżającej się jesieni z jej wspaniałymi smacznymi owocami. Czy ktoś ma inne zdanie na ten temat?

środa, 5 września 2012

Kruszczyca złotawka

Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata) – gatunek owada z rodziny żukowatych z rzędu chrząszczy. Pospolity i pięknie ubarwiony chrząszcz. Występuje w Europie Środkowej oraz w Azji Mniejszej. Osiąga długość ciała do 18–20 mm. Jeden z najlepiej latających chrząszczy.

Araruna zwyczajna

Ararauna zwyczajna (Ara ararauna), gat. papugi; dł. do 95 cm; ubarwienie grzbietu błękitne, spodu żółte, policzki białe z ciemnymi paskami; tropik. lasy Ameryki Południowej. No, to już w zasadzie wszystko jasne. Kolejna pamiątka z wycieczki do zoo.

Idzie nowe

Jak zwykle idę pod prąd! Za oknem dopiero koniec lata a ja już myślę o wiośnie. Tak. Ta gałązka kasztanowca z młodymi, wiosennymi listkami spodobała mi się i dlatego tu ją umieściłem.W moich zbiorach funkcjonuje jako "młode v stare"w albumie wiosna.

niedziela, 2 września 2012

Chryzantemy

Chryzantema (Dendranthema Des Moul) – rodzaj bylin lub półkrzewów należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Liczy ok. 50 gatunków występujących w stanie dzikim głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. W Polsce rośnie jedynie chryzantema Zawadzkiego.

Łabędzie

Każdy (prawie) kto ma aparat foto i na swej drodze spotyka te piękne ptaki robi to co ja. Zdjęcie! To chyba jest jakiś odruch, a może łabędzie są na tyle ładne, że nie można im nie zrobić takiej pamiątki.

Miasto

Fotka z serii "gdzieś w Polsce". Co jest ciekawego na niej? Nie wiem. Taki widoczek mi się spodobał więc pstryknąłem.