Zdjęcie

Zdjęcie

Co ja tu robię?

Robienie zdjęć do szuflady ma swoje dobre i gorsze strony.
Nadmierne afiszowanie się nimi, a tym bardziej zmuszanie innych do ich oglądania to także zły pomysł.
Cóż więc pozostaje?
Zaprosić Cię miły Gościu - jeśli masz ochotę abyś zobaczył cóż tak zafascynowało zwykłego fotoamatora,
że postanowił zachować "tę" chwilę na dłużej w pamięci...

Nie aspiruję do nagrody World Press Photo, nie pieję z zachwytu nad każdym zdjęciem, ale...
Jeśli nie masz co zrobić z wolnym czasem...
Jeśli lubisz przyrodę, a krytykanctwo Ci obce...
Jeśli nie trzymasz się ortodoksyjnie kanonów fotograficznych... popatrz.
Fotografuję sobie a muzom.

czwartek, 31 maja 2012

Stokrotka

I jeszcze jedna stokrotka... Bywa deszczowa pogoda; była deszczowa piosenka dlaczego wiec nie może być deszczowej stokrotki. Oto ona w całej swej podeszczowej krasie. I wydaje mi się, że wcale nie wygląda jak zmokła kura. A może się mylę?

Molo

Ja wygląda molo każdy wie; jak wygląda molo nocą też wiele osób widziało... Z pewnością wiele doświadczyło takiego spaceru osobiście. Dla wszystkich odwiedzających mój blog - fotka z "moim" nocnym molem.

Modraszek adonis

Modraszek adonis (Lysandra bellargus, Polyommatus bellargus) − owad z rzędu motylii, z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Kolejny mój motyl; kolejny modraszek i mam nadzieję, ze kolejne zdjęcie, na które można spojrzeć bez wstrętu.

piątek, 18 maja 2012

Ognisko

Na ognisko... na ogień podobnie jak na kwiaty można patrzeć godzinami. Płomienie mają chyba jakąś magiczną moc przyciągania uwagi, rozbudzają wspomnienia, nastrajają romantyczną nutą, a błogie ciepło z przyjemnością rozchodzi się po ciele.

Gerbera

Gerbera (Gerbera L.) – rodzaj bylin należący do rodziny astrowatych. Każde następne słowo opisu byłoby nietaktem. Wszyscy z pewnością wiedzą co jest na załączonym obrazku. Komu się podoba niech sobie ogląda, krytykantów zapraszam do
komentowania...

Gąsienica

Nie mam pojęcia co to okaz. Nazwijmy ją po prostu liszka. Niby nic ciekawego, ale mam ją udokumentowaną - zdjęcie po zdjęciu podczas wymiany swojego dotychczasowego "ubranka" na nowe. To pomarańczowe w głębi to była głowa i dalsza (jasna) część skórki.
Cała wylinka trwała około 5 minut po czym liszka zadowolona (chyba?) z siebie pomaszerowała na następny liść.

środa, 16 maja 2012

Rododendron

Różanecznik, azalia, rododendron (Rhododendron L.) – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).
Wygląda jakby chciał powiedzieć "nareszcie wolny!" I tak jest w rzeczywistość bo to są pierwsze chwile
młodziutkiego kwiatka rododendrona po oswobodzeniu się z twardego pancerza.

Dmuchawiec

Wspomnienie lata, a może po prostu "...dmuchawce, latawce, wiatr..."

Kwiaty?

Trochę natury, trochę wiejskiej codzienności, a przede 
wszystkim odrobina zadumy nad przemijającym czasem...

poniedziałek, 14 maja 2012

Krokodyl kubański

Krokodyl kubański (Crocodylus rhombifer) – gatunek gada z rodziny krokodylowatych (krokodyle właściwe).
To jest oczywiście tylko pierwszy metr gada tzn. krokodyla kubańskiego. Pozostałe kilka metrów niestety nie zmieściło się na zdjęciu. Strata raczej niewielka. Reszta osobnika podobna do tej części na zdjęciu. Może jedynie mniej niebezpieczna. Ostatnio spotkaliśmy się w zoo.

Karłątek motyl

Karłątek kniejnik (Ochlodes venatus = Ochlodes sylvanus = Ochlodes faunus) - owad z rzędu motyli, z rodziny powszelatkowatych ( = warcabnikowatych) (Hesperiidae).
No dobra - jednym słowem - motyl. Skrzydła ma jedynie jakoś inaczej porozkładane niz inne motyle, ale poza tym ma wszystko co każdy motyl mieć powinien. Nawet swój motyli urok. A jakże.

Zachód słońca

Tak! To jest zdecydowanie zachód słońca w przeciwieństwie do umieszczonego wcześniej zdjęcia o podobnej tematyce, ale przedstawiający wschód! Niestety równowagi w tej dziedzinie (wschód - zachód) nie będzie. Dominować będą przeważnie właśnie zachody - bez względu na miejsce mojego pobytu ;-( 
Ale one - te zachody też mają swój urok. Tak mi się wydaje.

piątek, 11 maja 2012

Grzyby...

Grzyby! I to w zasadzie wszystko co na ten temat mogę powiedzieć. Dodam jeszcze, że są chyba raczej niejadalne (a jeśli już to pewnie tylko raz...), że są trochę brązowe i dość często spotykane. Przynajmniej w tych miejscach, w których spodziewaliśmy się zobaczyć i nazbierać smacznych borowików. Szkoda.

Ostróżka

Ostróżka (Delphinium L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych. No i cóż więcej można o niej napisać? Ano można, można jeszcze wiele... Liście dłoniastodzielne, kwiaty grzbieciste, o 5 działkach, górna działka tworzy ostrogę. Płatków 2, 3 górne z ostrogą, pozostałe z długim paznokciem. Liczne, ustawione spiralnie pręciki, przeważnie 3 słupki, rzadziej 4 lub 5. Owoce typu mieszek, nasiona oskrzydlone.

Darownik przedziwny

Darownik przedziwny (Pisaura mirabilis) – gatunek pająka z rodziny darownikowatych, rodzaju Pisaura.
Że darownik to przecież widać, ale dlaczego zaraz przedziwny? Że niby z taką kula u nogi... u nóg sobie chodzi to zaraz przedziwny. Różne są w końcu upodobania, wolno mu. Powiedzmy, że jest odrobiną ekscentryczny w swym wyglądzie i zachowaniu. I tyle.

wtorek, 8 maja 2012

Irga

Irga (Cotoneaster Medik) – rodzaj roślin z rodziny różowatych. Występuje głównie w Azji (Himalaje, Chiny)... no i oczywiście w moim ogródku o czym Wikipedia nie raczyła dodać ;-)
Bardzo ładnie prezentuje się jesienią o czym może zaświadczyć powyższy obrazek.

Rzeczka

"Płynie wije się rzeczka jak błyszcząca wstążeczka..." i śmiało można dodać, że płynie prosto! do morza - jak to ma w zwyczaju każda (prawie) rzeczka. No cóż, fotka jak fotka, ale mnie się (wtedy i tam właśnie) spodobała i dlatego ją sobie pstryknąłem.

Trzmiel

Trzmiel (łac. Bombus) – rodzaj owadów społecznych z rodziny pszczołowatych. Pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni osobnik tego gatunku na moim foto-blogu. Dlaczego? Ano dlatego, że lubię je fotografować i nie są aż tak bardzo płochliwe jak inni przedstawiciele owadziej gromady.

niedziela, 6 maja 2012

Rusałka osetnik

Rusałka osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 55-60 mm, z wierzchu skrzydeł pomarańczowo-różowe z czarnym rysunkiem i białymi plamkami przy wierzchołkach przednich skrzydeł... Przepisałem z mądrej książki, a resztę to proszę wyczytać ze zdjęcia.

Agama błotna

Agama błotna, wodnogama indochińska (Physignathus cocincinus) – gatunek ziemnowodnej jaszczurki z rodziny agamowatych. Długość ciała ok. 90 cm z czego 2/3 stanowi ogon. Zwierzątko całkiem fajne, ale czy z takim można wybrać się na spacer po parku? Noo, jakby się ktoś uparł to czemu by nie...

Siłacze

Tytani - dźwigają swój ciężar od wielu lat w milczeniu i w zgodnej harmonii. Nic tylko brać z nich przykład solidnej pracy. Zdjęcie popełnione kilka lat temu, ale i dziś (przynajmniej ja) chętnie je oglądam.

sobota, 5 maja 2012

Mewa srebrzysta

Mewa srebrzysta (Larus argentatus) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mew (Laridae). Nawet nie jedna a dwie - a co sobie będę żałował. Nie po to tyle kilometrów jechałem nad morze by się zadowalać jednym ptakiem. Na zdjęciu mewy w locie synchronicznym...

Krzyżak łąkowy

Pozdrowienia z pod warszawskich terenów przesyła krzyżak łąkowy (Araneus quadratus). Bardzo milutkie zwierzątko. Leniwie huśtało się na swojej nitce-huśtawce i pozowało do zdjęcia. No to zrobiłem na ile sprzęt pozwolił.

Coś na ludowo

Tym razem umieściłem tu fotkę z jednego z odwiedzonych skansenów. Spodobała mi się ta fajna chata z jej ekologicznym dachem (tak ostatnio modnym), a także niebanalny kolor "elewacji".Trochę bije po oczach, ale wygląda interesująco.

piątek, 4 maja 2012

Jesień

Wiem, wiem - absolutnie nie na czasie patrząc w kalendarz. Za oknami wiosna pełna parą, a ja tu wyskakuję z jesienią. Może tak wyszło z mojej przekory, może celowo chciałem sprowokować do jakiegoś sprzeciwu, a może po prostu nikt i tak tego nie zauważy.
I już! Dla ścisłości to: "Jesień idzie przez park"

Walgina rdestniak

Walgina rdestniak (Timandra comae, Calothysanis amata) – gatunek owada z rodziny miernikowcowatych. Tak mi się przynajmniej wydaje. Niestety jak często bywa w takich przypadkach identyfikacja danego osobnika jest obarczona błędem. Może ktoś zechce potwierdzić tożsamość tej ćmy!

Hibiskus

Ketmia (Hibiscus L.) nazywana także hibiskusem (spolszczenie nazwy łacińskiej). Jeden z kilku okazów upolowanych w ogrodzie... botanicznym oczywiście. Bez względu na kolor samego kwiatu hibiskus zawsze zwraca na siebie uwagę. I chyba nie ma się czemu dziwić, że tak jest.